Kodėl Vynų Tūzas yra kitoks?

Turbūt pastebėjai, kad atidarius naują vis kitos gamyklos kortų malką, dažniausiai vynų tūzas atrodo kitoks. Galbūt nedaug, tačiau kitoks nei likusios standartinės kortos – jei ne nugarėlių dizainas ar dydis, tai greičiausiai įdėjus į kitą kortų malką jų niekas net nepastebėtų.

Šis klausimas, žinoma, kilo ir man. Ir pasirodo, kad yra gana įdomi priežastis.

Tai yra mokesčiai. Taip, jų visur yra.

Anglijoje (ir visoms jos kolonijoms) nuo 1711m. buvo pritaikyti mokesčiai kortų malkai ir todėl reikėjo kažkaip ir kažkur pažymėti, kad mokesčiai buvo sumokėti. Gamintojai nusprendė, kad reikia dėti štampus (kad mokesčiai sumokėti) ant vynų tūzo – aukščiausios vertės kortos. Taigi taip pirkėjai priprato matyti, kad kortą yra kiek kitokia nei likusios.

st-gb19

 

1765m. buvo sukurtas oficialus vynų tūzas. Juo buvo privaloma žymėti savąjį kortų malkos tūzą – taip buvo parodoma, kad mokesčiai sumokėti.

1765_Sample

1862m. Anglijos valdžia pašalino įstatymą dėl standartinio vynų tūzo žymėjimo (tačiau žymėti vis tiek reikėjo!), todėl kiekviena atskira kortų gaminimo įmonė susikūrė savo unikalų vynų tūzą.

aces-of-spades1862

 

Nors 1960m. buvo šis žymėjimas atšauktas, tačiau įmonės ir toliau tęsė šią tradiciją.

Dėl savo skirtingo dizaino ir dėl to, kad yra aukščiausios vertės, šiandien vynų tūzas yra dažniausiai išsirenkama korta.

Posted on 2014-10-19 in Įdomu, Kortos

Share the Story

About the Author

Tomas Šimkus – vienas profesionaliausių ir užimčiausių iliuzionistų Lietuvoje. Apie Tomą rašo didžiausi Lietuvos žiniasklaidos gigantai kaip Lietuvos rytas, Lietuvos žinios, DELFI.lt; jis yra dažnai kviečiamas dalyvauti televizijos ir radijo laidose. Tomas atlieka savo programas tiek privačiuose vakarėliuose, tiek sėkmingiausių Lietuvos bei užsienio įmonių renginiuose. Lietuvos klientų sąraše yra “ORLEN Lietuva”,“Koncernas MG Baltic”, “Lesto”, o užsienio įmonių sąraše –“Nilfisk”, “Hewlett-Packard”, “Statoil”, kurios yra vienos sėkmingiausių įmonių Europoje. Jo unikalus magijos atlikimas sukuria gyvą bei interaktyvią pramogą, apie kurią dar ilgai kalbama po renginio –svečiai dėkos Jums, už tai, kad pasikvietėte Tomą!…Jis yra tas, kurį būtina pamatyti, kad patikėtumėte!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top