Skip to main content

Turbūt pastebėjai, kad atidarius naują vis kitos gamyklos kortų malką, dažniausiai vynų tūzas atrodo kitoks. Galbūt nedaug, tačiau kitoks nei likusios standartinės kortos – jei ne nugarėlių dizainas ar dydis, tai greičiausiai įdėjus į kitą kortų malką jų niekas net nepastebėtų.

Šis klausimas, žinoma, kilo ir man. Ir pasirodo, kad yra gana įdomi priežastis.

Tai yra mokesčiai. Taip, jų visur yra.

Anglijoje (ir visoms jos kolonijoms) nuo 1711m. buvo pritaikyti mokesčiai kortų malkai ir todėl reikėjo kažkaip ir kažkur pažymėti, kad mokesčiai buvo sumokėti. Gamintojai nusprendė, kad reikia dėti štampus (kad mokesčiai sumokėti) ant vynų tūzo – aukščiausios vertės kortos. Taigi taip pirkėjai priprato matyti, kad kortą yra kiek kitokia nei likusios.

1765m. buvo sukurtas oficialus vynų tūzas. Juo buvo privaloma žymėti savąjį kortų malkos tūzą – taip buvo parodoma, kad mokesčiai sumokėti.

1862m. Anglijos valdžia pašalino įstatymą dėl standartinio vynų tūzo žymėjimo (tačiau žymėti vis tiek reikėjo!), todėl kiekviena atskira kortų gaminimo įmonė susikūrė savo unikalų vynų tūzą.

Nors 1960m. buvo šis žymėjimas atšauktas, tačiau įmonės ir toliau tęsė šią tradiciją.

Dėl savo skirtingo dizaino ir dėl to, kad yra aukščiausios vertės, šiandien vynų tūzas yra dažniausiai išsirenkama korta.

Smagių žaidimų!

Iliuzionistas Tomas Šimkus